E-commerce
Dlaczego video UGC działa w e-commerce?
Bartosz Behrendt
4/8/2025

W dobie rosnącej konkurencji w świecie e-commerce trzeba szukać nowych, skutecznych sposobów na zaangażowanie klientów i zwiększanie konwersji. W mediach społecznościowych, gdzie to przede wszystkim użytkownicy generują treści, jednym z najlepszych narzędzi marketingowych stało się video UGC (User Generated Content)

UGC to treści generowane przez użytkowników, które marki coraz chętniej wykorzystują w swoich kampaniach marketingowych do promocji produktów, pozyskiwania nowych odbiorców i budowania społeczności. Jakie korzyści płyną z takiej strategii marketingowej? Co sprawia, że User Generated Content jest tak skuteczny? I jak wdrożyć treści UGC do swoich kampanii marketingowych? O tym właśnie przeczytasz w tym artykule.


Co to jest video UGC?

Video User Generated Content (UGC) to, jak wskazuje nazwa, treści tworzone przez użytkowników mediów społecznościowych dla marki. Mogą to być recenzje produktów, unboxingi, tutoriale, porównania czy nawet spontaniczne nagrania przedstawiające doświadczenia z danym produktem. 

W przeciwieństwie do tradycyjnych reklam, UGC wyróżnia się autentycznością w mediach społecznościowych – platformy społecznościowe charakteryzują się większą spontanicznością i luzem niż inne media, dlatego treści generowane przez użytkowników silniej wpływają na decyzje zakupowe i zachęcają użytkowników do zaangażowania. Potencjalni klienci po prostu silniej ufają rekomendacji osoby, która wypróbowała dany produkt, niż tradycyjnym reklamom. To sprawia, że treści UGC są bardziej wiarygodne dla potencjalnych klientów, a marketingowcy chętnie wykorzystują je w swojej strategii content marketingowej w sklepach internetowych.

Kto tworzy UGC?

User Generated Content może być tworzone przez klientów, influencerów lub profesjonalnych twórców. Treści od klientów to świetny sposób na pozyskiwanie contentu, ale, o ile nie masz mocno zaangażowanej społeczności, trudno zachęcić osoby do publikowania takich materiałów. Z drugiej strony, UGC tworzone przez influencerów wiąże się najczęściej z wysokimi kosztami, a czasem również mniejszą autentycznością. Dlatego z naszej perspektywy najlepszym rozwiązaniem jest pozyskiwanie User Generated Content od profesjonalnych twórców, którzy nie są znani, ale specjalizują się w tworzeniu takich filmów. 

Czym różni się influencer marketing od UGC?

W influencer marketingu to wpływowość i zaufanie do osoby, z którą podejmujemy współpracę, ma sprawić, że odbiorcy wybiorą rekomendowany przez nią produkt. Tymczasem UGC Creator nie musi być osobą znaną – zadaniem tej osoby jest pokazać produkt w codziennym życiu, w naturalny i angażujący sposób, z uwzględnieniem wrażeń z korzystania.

UGC (User Generated Content) w reklamach: Case Studies

Zanim przejdziemy dalej, przyjrzyjmy się dwóm przykładom wdrożenia UGC w reklamach u naszych klientów. 

Klient z branży suplementów diety

Pierwszy klient rozpoczął współpracę z nami w grudniu. Spójrzmy najpierw na wyniki z listopada – przed wykorzystaniem UGC w reklamach w mediach społecznościowych. W swojej strategii marketingowej marka wykorzystywała tylko statyczne kreacje graficzne. Wydatki to ponad 11 tys. zł, przychód – niecałe 41 tys., a ROAS wyniósł 3,54.

Tak zmieniły się wyniki po rozpoczęciu współpracy. Do tworzenia treści UGC zatrudniliśmy profesjonalnych twórców, następnie filmy trafiły na platformy społecznościowe do kampanii marketingowych. Wydatki na poziomie 13 tys. zł przyniosły nam niemal 73 tys. Przychodu, co daje ROAS = 5,42. 

Klient z branży beauty

Drugi przykład to klient, z którym współpracujemy już od dawna. Oto wyniki z kilku miesięcy, które dowodzą, że kampanie UGC mogą długofalowo przynosić świetne rezultaty.

W sierpniu wygenerowaliśmy dla tego klienta ponad 87 tys. Przychodu przy wydatkach na poziomie 9 tys., z ROAS = 9,51.

We wrześniu przychód wyniósł 65 tys. przy wydatkach na poziomie 8 tys., z ROAS = 8,08.

A w październiku wygenerowaliśmy 101 tys. przychodu, przy wydatkach na poziomie 8.6 tys, z ROAS = 11,67.

Nasz wyniki jasno wskazują, że kampanie UGC lepiej zachęcają użytkowników do zakupu i przyciągają więcej nowych odbiorców, niż kiedy reklamowe treści tworzą marki. 

Dlaczego UGC działa?

Z poprzednich części wiecie już, czym jest UGC, oraz jak może podnieść wyniki kampanii reklamowych. Wspomnieliśmy też częściowo, dlaczego treści tworzone przez użytkowników często mają przewagę nad contentem tworzonym przez marki. Uporządkujmy te powody:

1. Idealnie wpisuje się w trendy na platformach społecznościowych

Na Instagramie, Facebooku czy TikToku królują formaty video, dlatego filmy UGC idealnie wpisują się w te platformy.

2. Wiarygodność i autentyczność

Treści tworzone przez prawdziwych użytkowników budują większe zaufanie, niż profesjonalne reklamy. To tak zwany “social proof” – klienci ufają opiniom innych osób, które już skorzystały z produktu. 

3. Większe zaangażowanie społeczności w social media 

Video UGC często generuje więcej interakcji w mediach społecznościowych niż tradycyjne reklamy, ponieważ użytkownicy chętniej komentują, udostępniają i reagują na treści stworzone przez innych użytkowników.

4. Lepsza konwersja

Testy pokazują, że użytkownicy, którzy oglądają video UGC, są bardziej skłonni do zakupu niż ci, którzy widzą tylko klasyczne reklamy. Treści UGC są w stanie skuteczniej przekonać potencjalnych klientów do zakupu, gdyż więcej osób ufa treściom tworzonym przez innych użytkowników, niż tradycyjnym reklamom.

5. Optymalizacja kosztów 

Tworzenie video UGC jest często tańsze niż produkcja profesjonalnych materiałów promocyjnych albo współpraca z influencerami, a jednocześnie przynosi świetne efekty.

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu UGC?

Jak już wspomnieliśmy – jeśli chcesz pozyskać dobry User Generated Content, najlepiej przygotować go we współpracy z profesjonalnym twórcą. Jest jednak kilka elementów tworzenia treści, które leżą po Twojej stronie. 

1. Scenariusz User Generated Content

Dobry scenariusz to podstawa. Najlepiej podzielić video na 3 części:

  • Hook – tak zwany “scroll stopper”, czyli coś, co znajduje się w pierwszych 3-5 sekundach filmu i ma za zadanie przyciągnąć uwagę odbiorcy w mediach społecznościowych; 
  • Body – storytelling na temat produktów, recenzje produktów, rozwiązanie problemów z ich pomocą – ta część ma za zadanie nakłonienie klientów do sprawdzenia Twojego produktu;
  • CTA – Call To Action, czyli zaproszenie do przejścia na stronę, zakupu, etc.
2. Testuj różne wersje rozpoczęcia

Moja rada to przygotowanie 3 różnych wersji rozpoczęcia (hook’a), odnoszących się do różnych problemów użytkowników. W ten sposób sprawdzisz, co najlepiej przyciąga uwagę potencjalnych klientów w mediach społecznościowych, dzięki czemu zoptymalizujesz działanie swojej kampanii.

Jak wymyślić skuteczny hook do UGC?

Odnieś się do potrzeb lub problemów klientów, które rozwiązuje Twój produkt – możesz zainspirować się opiniami innych użytkowników, przejrzeć recenzje użytkowników, lub zapytać ich o to w ankiecie. 

3. Zadbaj o to, by video UGC wyglądało autentycznie

Najlepszy User Generated Content to taki, który nie wyglądają jak reklama. Twórcy powinni czuć się swobodnie podczas nagrywania, dlatego pozwól im na naturalność i luz.

Jak wykorzystywać UGC?

Podstawowe zastosowanie User Generated Content, którym zajmujemy się w tym artykule, to kampanie reklamowe w mediach społecznościowych – ale to nie oznacza, że nie możesz wykorzystywać treści UGC w innych miejscach. Oto kilka pomysłów:

  • Kampanie reklamowe: podstawowe wykorzystanie UGC na platformach mediów społecznościowych;
  • Organiczne publikowanie w mediach społecznościowych: możesz wykorzystywać treści generowane przez twórców na swoich profilach – publikuj treści organicznie, by wykorzystać je do budowania społeczności i zwiększania zaangażowania;
  • Strony produktów: świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie UGC na swojej stronie internetowej – dzięki temu możesz pokazać dany produkt w użyciu;

Chcesz wykorzystać pełen potencjał swoich kampanii z video UGC? 

Skorzystaj z naszej pomocy w stworzeniu skutecznych i angażujących kreacji video UGC z profesjonalnymi twórcami. Zajmiemy się całym procesem – od strategii, przez przygotowanie scenariuszy i wybór twórców, po implementację w kampanii i optymalizację.

Skontaktuj się z nami!

FAQ – Często zadawanie pytania o User Generated Content 

1. Czy video User Generated Content (UGC) nadaje się dla każdej branży e-commerce?

Tak, UGC sprawdza się w niemal każdej branży, od mody po elektronikę i kosmetyki. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego formatu do swojej grupy docelowej.

2. Jak zachęcić klientów do tworzenia video UGC w mediach społecznościowych?

Można to zrobić poprzez konkursy, programy lojalnościowe, rabaty za recenzję wideo, etc. Jednak z naszego doświadczenia najlepiej jest polegać na współpracy z profesjonalnymi twórcami przy tworzeniu treści do reklam, niż pozyskiwać treści klientów. 

3. Czy treści video UGC są edytowane i montowane przed publikacją?

Tak – pamiętaj jednak, żeby edycja nie wpłynęła negatywnie na autentyczność. Zawsze warto dodać napisy, poprawić dynamiczność filmu lub skrócić go, jeśli trwa zbyt długo.

4. Jak dopasować różne typy video UGC do etapów lejka sprzedażowego?

Na kanale YouTube znajdziesz pełny film na temat kampanii Facebook Ads i zróżnicowania User Generated Content w lejku sprzedażowym. Możesz obejrzeć go tutaj. Warto śledzić treści publikowane na tym kanale, bo znajdziesz tam konkretną pigułkę wiedzy dla e-commerce.

Napisz do nas
Oddzwonimy w ciągu 30 minut.
wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana poprawnie.
Zazwyczaj odpowiadamy w ciągu 5-15 minut i natychmiast oddzwaniamy (w godzinach pracy biura, czyli od poniedziałku do piątku, między 8:00 a 16:00). Jeśli sytuacja wymaga dodatkowej weryfikacji informacji, podejmiemy to działanie, aby móc do Ciebie wrócić z kompletną odpowiedzią.

Miłego dnia!
Zespół Adtrip
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wypełnij formularz
Wyślij Zapytanie
Formularz został wysłany!
Coś poszło nie tak. Sprawdź czy wypełnione zostały wszystkie pola lub spróbuj ponownie później.